Wszystko o szopingu Basenji

Basenjie szopują minimalnie, a ich sierść jest hipoalergiczna. Mimo to powinieneś być przygotowany na to, że będą musiały poradzić sobie z procesem linienia, ponieważ basenijczyki są notorycznymi uciekinierami. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o szopingu u basenji i jak go uniknąć. W tym artykule omówimy również najlepszy czas na kąpanie psa i zapobieganie nadmiernej sierści. Warto przeczytać, aby przekonać się, czy basenji jest dla Ciebie odpowiedni!

Basenjie są hipoalergiczne

Podobnie jak inne hipoalergiczne i mało liniejące psy, basenjie właściwie nie szczekają. Zamiast tego jodłują. Jest to raczej wycie kojota niż szczekanie psa, a znane są z tego, że lubią się przytulać. Mimo że są całkiem grzeczne, gdy zostawia się je same, ważne jest, aby trzymać Basenji w klatce, gdy nie ma Cię w domu. Psy te mają silny instynkt do polowania, gryzienia i biegania, i mogą powodować spustoszenie, jeśli nie będą trzymane pod kontrolą.

Z powodu niewielkich rozmiarów i małej powierzchni sierści, baseni nie gubią jej zbyt wiele. Myją się raz w miesiącu i nie ślinią się zbyt często. W związku z tym są mało wymagające i hipoalergiczne. Wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych – co najmniej raz w tygodniu. Paznokcie u basenji trzeba obcinać, a zęby szczotkować co dwa tygodnie. Pamiętaj o czyszczeniu uszu, aby nie martwić się o infekcje uszu.

Inną wspaniałą cechą baseni jest ich krótka sierść. W porównaniu z innymi hipoalergicznymi psami średniej wielkości, basenijczyki zrzucają mniej sierści niż inne psy. Ponieważ mają krótką, miękką sierść i bardzo mało sierści, są bardzo łatwe w utrzymaniu. Trzeba je kąpać tylko wtedy, gdy są bardzo brudne lub śmierdzące. Co więcej, nie wydzielają zapachu. Mają minimalne wymagania pielęgnacyjne i wymagają kąpieli tylko w razie potrzeby.

Bardzo mało sierści

Basenji to jedna z najrzadziej sierściożernych ras psów. Jego krótka sierść zrzuca bardzo niewiele, dzięki czemu dom jest czysty i nieskazitelnie czysty. Wymaga jednak sporadycznego szczotkowania, aby sierść była czysta i lśniąca. Mimo że należy do rodziny psów gończych, rasa ta charakteryzuje się słabym psim zapachem i jest uważana za rasę podobną do kota. Basenji jest również znany z jodłowania, które wielu ludzi uważa za ujmujące.

Niektóre basenie zrzucają niewiele, inne zrzucają bardzo dużo. Różnice w grubości podszerstka u basenji są w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, choć na grubość podszerstka mogą wpływać także pewne czynniki środowiskowe. W związku z tym bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja basenji, aby utrzymać jego wspaniały wygląd. Oto kilka wskazówek dotyczących szczotkowania Twojego Basenji. Codzienne szczotkowanie zapobiegnie rozwojowi roztoczy w uszach i nieświeżego oddechu u Twojego psa. Kiedy Twój Basenji zrzuci sierść, prawdopodobnie szybko odrośnie.

Dobrze pielęgnowany Basenji będzie wyjątkowo zdrowy. Basenji nie są znane ze swoich nawyków w zakresie linienia, ale wymagają dużo ruchu. Są doskonałymi towarzyszami joggingu. Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń trzymać basenji na smyczy. Basenji mogą żyć do 12 lat. Niektóre typowe problemy zdrowotne, na które mogą cierpieć, to zespół Fanconiego, problemy z biodrami, problemy z oczami i jelitami. Ich ogólny stan zdrowia jest jednak ogólnie bardzo dobry.

Wymagają minimalnej pielęgnacji

Sierść basenji jest krótka i delikatna, a rasa ta zrzuca bardzo niewiele. Basenji nie potrzebuje kąpieli częściej niż co kilka miesięcy. Ważną częścią pielęgnacji basenji jest szczotkowanie zębów. Szczotkowanie zębów psa co najmniej dwa razy w tygodniu pomaga zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i bakterii. Codzienne szczotkowanie zębów pomoże również zapobiegać nieświeżemu oddechowi i chorobom dziąseł.

Płotenji należy do ras psów, które najmniej się szczotkują. Szybkie szczotkowanie raz lub dwa razy w tygodniu pozwoli utrzymać sierść w czystości i bez nieprzyjemnego zapachu. Ponieważ jest to stara rasa, pies ten poświęca dużo czasu na pielęgnację sierści. W rzeczywistości rasa ta wywodzi się od psów myśliwskich z Konga i psów pariasów z Egiptu. Psy te biegają w stadach i często są wyposażone w dzwonki, aby ostrzegać swoich ludzkich partnerów w głębokiej dżungli. Oprócz krótkiej sierści basenijczyki słyną z doskonałego węchu i przenikliwego wzroku.

Basenji to niezwykle inteligentny pies, który potrzebuje dużo uwagi. Uwielbiają się bawić i są bardzo figlarne. Mogą być jednak dość niszczycielskie, jeśli nie zapewni im się dostępu do wylotów. Mogą być również bardzo trudne do wytresowania, a jeśli nie poświęci się im wystarczająco dużo uwagi, będą niszczyć Twój dom. Basenji nie są dobre dla kotów i innych małych zwierząt domowych, choć mogą się z nimi dobrze dogadywać. Jeśli nie masz czasu na szkolenie psa, możesz spróbować socjalizować kota z psem.

Są sprytnymi uciekinierami

Jako niezależne myśliciele, basenie mogą być nadopiekuńcze w stosunku do swoich ludzi i rodziny, dlatego odpowiednie szkolenie psa ma kluczowe znaczenie dla Twojego zwierzęcia. Ponieważ basenijczyki są bardzo inteligentne i zręcznie uciekają, ważne jest, aby szkolenie psa było zabawne i satysfakcjonujące. Basenji Club of America oferuje doskonały przewodnik „Basenji University”, który zawiera interaktywne testy dla Twojego psa. Możesz skorzystać z tego przewodnika, aby nauczyć Basenji podstawowego posłuszeństwa i przyzwyczaić go do przychodzenia na zawołanie.

Ponieważ Basenji mają wysoki instynkt łowiecki, potrafią z łatwością przeskakiwać ogrodzenia i bramy dla psów. Są niezwykle trudne do złapania, dlatego trzymaj je na smyczy lub w klatce. Przygotuj się na nieprzyjemne doświadczenia, jeśli Twój pies będzie próbował uciec! Basenji są wytrawnymi uciekinierami i będą próbowały wspinać się na drzewa i pokonywać sześciometrowe ogrodzenia, aby dostać się na drugą stronę. Dlatego przed zakupem basenji należy zwrócić uwagę na lokalizację i drogę, którą pies może dostać się na podwórko.

Czytaj również:   Wszystko o Basset Hound Coonhound Mix

Jako rasa, basenji potrzebuje intensywnej stymulacji fizycznej. Długie spacery są skuteczne, ale najlepsze jest rozległe, ogrodzone podwórko. Basenji są nie tylko bardzo inteligentne, ale także niezwykle figlarne. Często są sprytnymi uciekinierami, a właściciele powinni liczyć się z tym, że spędzą z nimi wiele godzin na zabawie. Z tego powodu bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie szkolenia baseni. Dodatkową zaletą będzie to, że będziesz miał psa, który jest zarówno zabawny, jak i bardzo inteligentny.

Wymagają dużo ruchu

Jak każda inna rasa, basenie wymagają dużo ruchu. Wysoki popęd do zdobywania oznacza, że psy tej rasy muszą stale ćwiczyć. Basenji są na ogół posłuszne, ale nie można ich spuszczać ze smyczy w zamkniętych pomieszczeniach. Gdy zaczną uciekać, mogą być trudne do złapania. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić im wystarczającej ilości ruchu, być może będziesz musiał odesłać swojego basenijca do innego domu. Może upłynąć trochę czasu, zanim przyzwyczai się do takiej ilości ruchu, jakiej potrzebuje.

Inną cechą wyróżniającą basenji jest brak potrzeby pielęgnacji. Bardzo mało się zrzucają i często się myją, także po spacerach. Basenji są również bardzo czyste i nie mają szczególnie silnego zapachu w porównaniu z innymi rasami. Szkolenie basenji jest stosunkowo łatwe, gdy poznasz jego osobowość. Przygotuj się na poświęcenie czasu na pielęgnację i odpowiednie szkolenie swojego pupila. Szkolenie psa w zakresie siadania i zostawania jest bardzo ważne, podobnie jak duża ilość zabaw.

Basenji są podatne na kilka chorób. Mają predyspozycje do jaskry i postępującego zaniku siatkówki, który wpływa na wzrok. Jeśli zauważysz, że z oczami Twojego psa dzieje się coś niezwykłego, zgłoś się do lekarza. Leczenie ISID może obejmować częstą zmianę diety i przyjmowanie leków zmniejszających nasilenie reakcji na histaminę. Basenjaki z niedoborem kinazy pirogronianowej mogą nie dożyć drugich urodzin.

Mają kocią osobowość

Mimo że basenijczyki są generalnie zdrowymi psami, są podatne na pewne powszechne choroby. Należą do nich: niedoczynność tarczycy (organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy) i otyłość. Objawy niedoczynności tarczycy to sucha skóra, wypadanie sierści, przybieranie na wadze, a także lękliwość, agresja i zmiany w zachowaniu. Najlepiej jest kupić psa od renomowanego hodowcy. Jeśli nie masz pewności co do historii zdrowia swojego przyszłego pupila, zawsze możesz go adoptować z organizacji ratowniczej.

Mimo że basenijczyki są figlarne i uwielbiają swoich właścicieli, mogą być bardzo destrukcyjne, jeśli nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi i nie stymuluje. Chociaż dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, nie są polecane do domów z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. W stosunku do kotów są jednak bardzo przyjazne. Jeśli planujesz przywieźć jednego psa do domu, przygotuj się na to, że będziesz musiał oddać go do schroniska, ponieważ basenie są podatne na pogryzienia przez nieznane psy lub ludzi.

Mimo wysokiego popędu żerowania, basenie mogą być dość towarzyskie w stosunku do innych psów. Pomimo ich wysokiego popędu żerowania, basenijczyki zazwyczaj nie dogadują się z kotami, o ile nie są socjalizowane od najmłodszych lat. Nawet jeśli przedstawisz im koty na początku ich życia, powinny być od nich odseparowane. Jest to ważne dla ich zdrowia, ale nie można oczekiwać, że będą to zwierzęta o złym nastawieniu, jeśli nie będą miały ochoty dzielić z nimi domu.

Wymagają minimalnej pielęgnacji

Ze względu na słabo zrzucającą się sierść, basenijczyki wymagają minimalnej pielęgnacji. Nie zrzucają dużo sierści i większość czasu wolnego spędzają na pielęgnacji. Jedyne, co trzeba robić, to szczotkować je raz w tygodniu. W przeciwieństwie do wielu ras, basenijczyki nie mają zazwyczaj psiego zapachu. Wymagają jednak regularnego przycinania paznokci. Mimo że ich sierść jest łatwa w utrzymaniu, wymagają regularnego szczotkowania i obcinania paznokci.

Pielęgnacja baseni jest minimalna. Krótka sierść trochę się zrzuca, ale jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Chociaż nie należy ich zbyt często kąpać, należy często szczotkować sierść, aby zapobiec powstawaniu zmatowień. Należy także regularnie czyścić uszy i przycinać paznokcie. Uwielbiają przebywać z dziećmi i chętnie spędzą czas z wami obojgiem. W przeciwnym razie ich sierść stanie się trudna do opanowania i będzie wymagała strzyżenia.

Basenjisy mają kilka typowych problemów zdrowotnych. Psy te są podatne na niedoczynność tarczycy, czyli stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Do typowych objawów należą suchość skóry i wypadanie włosów, podatność na choroby skóry, przyrost masy ciała i agresja. Niedoczynność tarczycy można wykryć za pomocą badania krwi, a leczenie zazwyczaj obejmuje podawanie syntetycznych hormonów. Jeśli podejrzewasz niedoczynność tarczycy, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój Basenji wykazuje któryś z tych objawów.

Podobne Tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Wszystko o Basenji Rottweiler Mix

Next Post

Wszystko o Basenji Shepherd Mix

Related Posts